Informacje historyczne:

Rychwał rozwinął się jako miasto przy szlaku handlowym Kalisz - Inowrocław. Był własnością szlachecką - w XVI - XVII w. rodziny Złotkowskich. Prawa miejskie uzyskał w drugiej połowie XIV lub początku XV w. Druga połowa XVI i początek XVII w. to okres regresu miasta. Prawa miejskie Rychwał stracił w 1870 r. Odzyskał je w 1921 r. Parafia została utworzona na przełomie XIV i XV w. Do 1818 r. należała do archidiecezji gnieźnieńskiej.

O pierwszym kościele parafialnym brak jakichkolwiek informacji. Akta wizytacji w 1608 r. notują kaplicę publiczną poza miastem. W drugiej połowie XVIII w. istniała w miejscowym dworze kaplica półpubliczna. Obecny kościół parafialny pw. Trójcy Świętej został wzniesiony w 1476 r. Odbudowany w 1574 r. z fundacji kasztelana Gabriela Złotkowskiego, konsekrowany był w 1629 r. Zrujnowany w XVIII w., został odnowiony i przebudowany w latach 1790 - 1800.

Jest to budynek murowany, oszkarpowany. Szczyt elewacji zach. ozdobiony dwoma szeregami blend arkadowych i obeliskami. Wewnątrz stropy. Nawa trójprzęsłowa z węższym prezbiterium, zakończonym pólkolistą absydą z 1790 r. Od strony płd. prezbiterium zakrystia również z 1790 r. Dwie kruchty z 1874 r. Gruntownego remontu świątyni dokonano w latach 1973 - 1974.Wtedy też została wykonana - techniką sgraffitto - nowa polichromia autorstwa pp. Klarysków z Torunia; odnowiona w 1994 r. Trzy ołtarze barokowe. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Pocieszenia, słynący łaskami, od XVIII w. otoczony kultem, odnaleziony w 1982 r. i powtórnie zainstalowany w ołtarzu w 1987 r. Ambona z 1800 r. Krucyfiks gotycki z ok. 1400 r., odrestaurowany w 1969 r. i 2010 r. Kropielnica z XVII w. Nagrobek kamienny z 1597 r. z leżącą postacią zmarłego kasztelana Złotkowskiego.

Do roku 2003 przeprowadzono generalny remont więźby dachowej i stropów, pokryto dach kościoła dachówką i założono nowe tynki zewnętrzne. W 2004 r. założono nowe tynki renowacyjne w zakrystii, sieni, dwóch kruchtach oraz zdjęto drewnianą boazerię. W 2005 r. założono nowe tynki renowacyjne w całym kościele na wysokości zdjętej boazerii. W 2010 r. przeprowadzono kolejne prace remontowe. Została zdjęta zniszczona posadzka cementowa, położono nową, granitową w całym kościele wraz z ogrzewaniem podłogowym. Założono nowy, marmurowy ołtarz, ambonę, chrzcielnicę, kredensję. Zainstalowano nowe nagłośnienie kościoła. Odnowiono ołtarze boczne i główny. Zainstalowano nowe oświetlenie prezbiterium.

Informacje dodatkowe:

• Krzyże przydrożne
    • Rychwał - 3,
    • Grabowa - 2 (jeden z 1945 r. na wzgórzu w lesie),
    • Jaroszewice;
    • kapliczka Najświętszego Serca Pana Jezusa:
    • Grabowa;
    • kapliczki maryjne:
    • Grabowa - 2,
    • Jaroszewice - 2,
    • Żurawin - 2.

Miejscowości, ulice należące do parafii:

• Grabowa,
  • Jaroszewice Rychwalskie,
  • Józefów,
  • Milewo,
  • Rychwał,
  • Wardężyn,
  • Wola Rychwalska,
  • Żurawin.

Odpusty:

• Świętej Trójcy,
  • św. Anny (26 VII),
  • Matki Bożej Pocieszenia (ostatnia niedziela VIII).

Ostatnie misje:

2007 r.

Ostatnia wizytacja biskupia:

2007 r., bp Wiesław Alojzy Mering.

Grupy apostolskie:

• Koło Żywego Różańca,
  • Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana",
  • Koło Przyjaciół Radia Maryja,
  • Biel - dziewczęta,
  • Grono Ministranckie,
  • Parafialny Zespół Charytatywny.

Inne instytucje parafialne:

• Poradnia Katolicka Rodzin - organistówka, ul. Tuliszkowska 22, tel. (63) 248 13 63: Aleksandra Wojciechowska.

Szkoły na terenie parafii:

• Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Rychwale,
  • Państwowe Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rychwale,
  • Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rychwale.

Przedszkola na terenie parafii:

• Przedszkole Samorządowe "Plastuś" w Rychwale

Nauczający religii:

• Renata Mateja od 2015 r.,
  • Barbara Chojnacka od 1992 r.,
  • Lidia Piątkowska od 2000 r.,
  • ks. Marek Molewski od 2014 r.

Z parafii pochodzą:

• † o. Filip Gulczyński OFM (w. 1881)
  • † ks. Serafin Opałko (w. 1937)
  • ks. Wojciech Egiert MSF (w. 1970)
  • ks. Krzysztof Matuszewski FDP (w. 1996)
  • ks. Jacek Bartczak (w. 2009)
  • s. Sabina Andrzejewska SDP (p. z. 1994)
  • s. Mirosława Antczak SAPU (p. z. 1999)
  • s. Wacława Egiert

Parafia pw. Trójcy Świętej w Rychwale